Marzec 2035
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
  • W 2035 roku Wielkanoc wypada
    25 marca (czwartą niedzielę)

Wielkanoc w kolejnych latach:

Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
Kwi 2036            
13
Kwi 2037            
5
Kwi 2038            
25
Kwi 2039            
10
Kwi 2040            
1

Wielkanoc 2035

Niedziela, 25 marca Photo by Pēteris

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Punktem kulminacyjnym Świąt Wielkanocnych jest Triduum Paschalne rozpoczynające się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończące w Wielką Niedzielę, czyli Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Łącznie z poprzedzającymi dniami, począwszy od poniedziałku, Triduum Paschalne wchodzi w skład Wielkiego Tygodnia.

Wielkanoc to święto ruchome. Jego data przypada (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia, przy czym tak skrajne daty wypadają niezwykle rzadko. Kolejny raz Wielkanoc będzie 25 kwietnia w 2038 r., natomiast 22 marca dopiero za ponad dwa wieki, bo w 2285 roku. Uwzględniając lata od 1900 do 2100 najczęściej pojawiającą się datą Wielkanocy jest 19 kwietnia.

Od daty Wielkanocy zależą daty większości ruchomych świąt chrześcijańskich i katolickich, m.in.:

  • Środa Popielcowa - dokładnie 46 dni przed Wielkanocą, rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który kończy się w momencie rozpoczęcia Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek,
  • Triduum Paschalne - kulminacyjne dni świąt obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną,
  • Wniebowstąpienie Pańskie,
  • Zesłanie Ducha Świętego - inaczej Zielone Świątki,
  • Boże Ciało - inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Lista świąt ruchomych powiązanych z Wielkanocą

Jak wspomniano powyżej, z datą Wielkanocy powiązane są inne ważne święta ruchome, aż do Bożego Ciała. Poniższa tabelka zawiera listę tych świąt wraz z datami ich obchodów w 2035 roku.

NazwaData
Tłusty czwartek 1 Lutego (Czwartek)
Ostatnia sobota karnawału 3 Lutego (Sobota)
Ostatki 6 Lutego (Wtorek)
Popielec 7 Lutego (Środa)
Niedziela Palmowa 18 Marca (Niedziela)
Wielki Czwartek 22 Marca (Czwartek)
Wielki Piątek 23 Marca (Piątek)
Wielka Sobota 24 Marca (Sobota)
Wielkanoc 25 Marca (Niedziela)
Poniedziałek Wielkanocny 26 Marca (Poniedziałek)
Święto Bożego Miłosierdzia 1 Kwietnia (Niedziela)
Wniebowstąpienie 6 Maja (Niedziela)
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 13 Maja (Niedziela)
Boże Ciało 24 Maja (Czwartek)

Jak wyznaczana jest data Wielkanocy?

W uproszczeniu, datę Wielkanocy ustalono na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co miało odpowiadać dacie 14 nisan z kalendarza hebrajskiego, która oznaczała początek żydowskiego święta Paschy. Termin pełnia Księżyca stosowany w tej regule odnosi się do tzw. paschalnej pełni Księżyca, która wyznaczana jest wg kalendarza lunarno-solarnego i nie zawsze zgadza się z datą rzeczywistej, astronomicznej pełni Księżyca. Reguła ta przyjmuje również stałą datę pierwszego dnia wiosny, tj. 21 marca, a w rzeczywistości, początek astronomicznej wiosny może wypaść do dwóch dni wcześniej, tj. 19 marca.

Warto zaznaczyć, że podane daty dotyczą kalendarza gregoriańskiego, stosowanego powszechnie. W kościołach prawosławnych data Wielkanocy wyznaczana jest wg kalendarza juliańskiego. Dodatkowo występują różnice w wyznaczaniu daty paschalnej pełni Księżyca. Z tych powodów, daty Wielkanocy dla kościołów zachodnich i wschodnich zazwyczaj się różnią. Jeżeli znamy datę Wielkanocy w Kościele prawosławnym (wg kalendarza juliańskiego), to możemy łatwo przełożyć ją na kalendarz gregoriański poprzez dodanie 13 dni (dla dat w latach 1900-2099).

Istnieją algebraiczne metody wyznaczania daty Wielkanocy. Najbardziej znaną podał Carl Friedrich Gauss, jednak jest ona stosunkowo złożona. Prostszą metodę przytoczył Samuel Butcher w 1877 r. w "The Ecclesiastical Calendar", a później ponownie opisał ją Jean Meeus w swojej książce pt. "Astronomical Algorithms" (1991 r.).

Święto ustawowo wolne od pracy

Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce dni ustawowo wolne od pracy.

Obchody Świąt Wielkanocnych w Polsce

Obchody Wielkanocy na ziemiach polskich mają bardzo długą tradycję. Z każdym dniem Triduum Paschalnego związane są odrębne zwyczaje, które mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Z pewnością do najważniejszych należą tradycje związane z Niedzielą Wielkanocną. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej odprawianej we wczesnych godzinach porannych. Msza ta rozpoczyna się od uroczystej procesji począwszy od symbolicznego Grobu Pańskiego, następnie wokół kościoła i kończąc przy ołtarzu. Procesji towarzyszą śpiewy religijne oraz bicie dzwonów.

Po mszy rezurekcyjnej wierni zasiadają w gronie rodziny do uroczystego śniadania wielkanocnego, rozpoczynającego się modlitwą. Wśród potraw spożywanych w trakcie śniadania wielkanocnego obowiązkowo powinna znaleźć się tzw. święconka, czyli pokarmy poświęcone przez kapłana w Wielką Sobotę.

Dziś jest poniedziałek
9
września 2024 r.
  • Imieniny: Piotra, Mikołaja
  • Wschód słońca: 6:00
  • Zachód słońca: 19:05
  • Dzień trwa: 13 h 5 min
  • Do końca roku pozostało 113 dni