Aktualny czas na świecie

Powyżej umieszczono tabelę z informacjami o aktualnym czasie w różnych miejscach (miastach) na świecie. Dla miejsc, w których aktualnie obowiązuje czas letni (ang. Daylight Saving Time, DST) przy nazwie miasta umieszczono gwiazdkę *.

Kliknięcie na ikonę zegara po lewej stronie wybranego miasta powoduje dodanie/usunięcie zegara analogowego powyżej tabeli. Dzięki temu dostęp do aktualnego czasu w interesujących nas miejscach jest wygodniejszy. Ustawienia te zapisywane są w pamięci przeglądarki, dlatego będą dostępne, jeżeli powrócimy na stronę w późniejszym terminie.

W nagłówku tabeli umieszczono również dodatkowe kontrolki umożliwiające posortowanie danych w tabeli wg interesującego nas kryterium, tj. nazwy miasta, nazwy państwa oraz aktualnego czasu. Dodatkowo wpisanie częściowej lub pełnej nazwy w okienko tekstowe powoduje zawężenie wyświetlania tylko do miejsc z pasującymi nazwami.

Kliknięcie na przycisk Pokaż strefy powoduje wyświetlenie dodatkowych informacji o aktualnej strefie czasowej dla danego miejsca oraz przesunięciu względem czasu uniwersalnego (UTC). Dla większości stref czasowych przesunięcie jest wielokrotnością całej godziny, są jednak wyjątki, dla których to przesunięcie zawiera dodatkowo 30 lub 45 minut, np. dla strefy NPT stosowanej w Nepalu.

Dane o strefach czasowych i aktualnym czasie pochodzą z bazy tz zainicjowanej przez Artura Davida Olsona. Dodatkowe informacje o miastach świata oraz ich strefach czasowych pochodzą z baz danych udostępnianych w ramach projektu GeoNames.

Dziś jest piątek
14
czerwca 2024 r.
  • Imieniny: Walerego, Bazylego
  • Wschód słońca: 4:14
  • Zachód słońca: 20:58
  • Dzień trwa: 16 h 44 min
  • Do końca roku pozostało 200 dni