Imieniny

Sprawdź datę imienin w naszej bazie

W naszej bazie znajdziesz ponad daty imienin oraz krótkie informacje o znaczeniu i pochodzeniu dla ponad 2400 imion żeńskich i męskich.

W celu wyświetlenia dat imienin dla interesującego Cię imienia wpisz je w poniższym okienku, a następnie naciśnij przycisk ,,Wyszukaj daty imienin''.

np. Jolanta

Dzisiejsze imieniny

W dniu dzisiejszym imieniny obchodzą: Alicja, Alojza, Alojzy, Chloe, Demetria, Domamir, Euzebiusz, Lutfryd, Marcja, Rajmund, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Terencja, Terencjusz

Wszystkim solenizantom życzymy wszystkiego najlepszego w dniu ich święta.

Kalendarz popularnych imienin na poszczególne miesiące

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

Zwyczaj świętowania imienin

W Polsce popularny jest zwyczaj świętowania imienin, czyli uroczystego obchodzenia dnia roku skojarzonego z imieniem noszonym przez daną osobę. Daty większości imienin wywodzą się z kalendarza chrześcijańskiego i wynikają ze wspomnienia w danym dniu świętego lub błogosławionego o tym imieniu. Zwykle w dniu imienin solenizantowi składane są życzenia i wręczane prezenty, jest to również wyśmienita okazja do spotkań w gronie przyjaciół i rodziny.

Z popularnymi imionami nierzadko skojarzonych jest kilka, a nawet więcej dni w roku, w takim przypadku przyjmuje się często, że imieniny obchodzone są w najbliższym terminie przypadającym po urodzinach. Tak naprawdę, data świętowania imienin jest dowolna, dlatego warto się upewnić pytając o nią daną osobę. Często jeżeli data imienin wypada w dniu roboczym, to świętowanie odkładane jest do najbliższego dnia wolnego od pracy (najczęściej sobota lub niedziela), aby ułatwić spotkanie większej liczbie osób.

Kalendarz imienin

Świętych i błogosławionych w kościele katolickim jest znacznie więcej, niż dni w roku, dlatego niemożnością jest przypisanie każdemu z nich określonego dnia. Co więcej, kalendarz liturgiczny ulegał na przestrzeni wieków zmianom, polegającym m.in. na zmianie dat wspominania poszczególnych świętych. Z tego powodu powstały liczne rozbieżności między kalendarzem liturgicznym oraz świeckimi. Należy również pamiętać, że pojawiają się nowe imiona. Często popularność danego imienia rośnie za sprawą znanych osobistości ze świata kultury (np. gwiazd muzyki), czy polityki. Można, więc powiedzieć, że istnieje swoista i zmieniająca się w czasie moda na nadawanie takich, a nie innych imion. Imiona niegdyś popularne tracą w jej wyniku na popularności i z czasem znikają z kalendarzy. Daty imienin nie są normowane prawnie, dlatego panuje duża dowolność w tworzeniu kalendarzy imienin.

Sprawdź również ile dni pozostało do twoich urodzin, a przy okazji dowiedz się kilku ciekawostek.

Serwis www.kalendarzswiat.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w zamieszczonych informacjach. Opracowano na podstawie „Księgi imion i świętych” (H. Fros, F. Sowa, t. 1-6, Kraków); „Słownika imion” (Jan Grzenia, PWN, Warszawa 2002), pl.wikipedia.org oraz materiałów własnych.

Dziś jest piątek
21
czerwca 2024 r.
  • Imieniny: Alicji, Alojzego
  • Wschód słońca: 4:14
  • Zachód słońca: 21:01
  • Dzień trwa: 16 h 47 min
  • Do końca roku pozostało 193 dni