Wolne od pracy 2016

Dni ustawowo wolne od pracy w 2016 roku

Zobacz również wymiar czasu pracy w 2016 roku oraz bardziej szczegółową listę świąt w 2016 roku.

Data Nazwa święta / wydarzenia
1 stycznia  (piątek)
Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia  (środa)
Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
27 marca  (niedziela)
Wielkanoc
28 marca  (poniedziałek)
Poniedziałek Wielkanocny
1 maja  (niedziela)
Święto Pracy
3 maja  (wtorek)
Święto Konstytucji 3 Maja
15 maja  (niedziela)
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
26 maja  (czwartek)
Boże Ciało
15 sierpnia  (poniedziałek)
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada  (wtorek)
Wszystkich Świętych
11 listopada  (piątek)
Święto Niepodległości
25 grudnia  (niedziela)
Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia  (poniedziałek)
Boże Narodzenie (drugi dzień)

Sprawdź również długie weekendy w 2016 roku oraz dni wolne od pracy w 2017 roku

Wymiar czasu pracy w 2016

Podsumowanie
13 to liczba świąt wolnych od pracy
4 z tych świąt wypada w sobotę lub niedzielę
9 z tych świąt wypada w dniu roboczych (pn. - pt.)
252 to łączna liczba dni do przepracowania
114 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt
Zobacz więcej...

Powyższe święta zostały ustanowione dniami wolnymi od pracy na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy i jej późniejszych zmian (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).

Co w przypadku, gdy święto wypada w dniu wolnym od pracy?

Przepisy, które obowiązywały do końca 2010 r.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, które obowiązywały od 30 listopada 2006 do 31 grudnia 2010 r., każde święto w wolne od pracy przypadające w innym dniu niż niedziela, obniżało wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli dodatkowo święto wolne od pracy wypadało w dzień wolny dla pracownika (np. w sobotę dla pracujących od pn. do pt.), to pracodawca zobowiązany był do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiła taka sytuacja, czyli np. do końca miesiąca w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego.

W przypadku, gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypadał w niedzielę, dodatkowy dzień wolny od pracy, niestety, nie przysługiwał.

Zmiany w Kodeksie Pracy — 24 września 2010 r.

W piątek 24 września 2010 r. Sejm zadecydował (Dz.U. Nr 224, poz. 1459), że święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy począwszy od 2011 r. Dzięki temu pracownicy zyskali dodatkowy, trzynasty dzień świąteczny w roku, jednak kosztem utraty innego przywileju. Do tej pory, jeśli święto wolne od pracy wypadało w sobotę będącą normalnie dniem wolnym od pracy w danej firmie, to pracownikowi przysługiwał z tego tytułu dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Począwszy od 1 stycznia 2011 r. dodatkowy dzień wolny z tego tytułu nie przysługiwał.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wymiaru czasu pracy z dnia 2 października 2012 r.

2 października 2012 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok uznający art. 130 § 21 za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. W myśl tego przepisu, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Trybunał uznał, iż przepis ten narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom.

Skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego wspominany artykuł 130 § 21 Kodeksu pracy utracił moc z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli z dniem 8 października 2012 r.

Podsumowując, od 8 października zgodnie z art. 130 § 2 „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” . Zmiany te są, oczywiście, korzystne dla pracowników. Przykładowo, jeżeli pracownik pracuje 40 godzin tygodniowo od pn. do pt., to w przypadku gdy święto wolne od pracy wypadnie w sobotę będzie przysługiwał mu dodatkowy dzień wolny od pracy.

Zmiana ta jest ważna również z innego powodu, a mianowicie uniemożliwia ona pracodawcy manipulowanie rozkładem czasu pracy w taki sposób, by dni wolne od pracy celowo przypadały w święta ustawowo wolne, aby nie obniżać dodatkowo wymiaru czasu pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz w tekście Kodeksu pracy, który można pobrać ze strony Sejmu RP

We wszystkie dni świąteczne wolne od pracy, nawet te, które przypadają w niedziele, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych (art. 1519a Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w takich placówkach nie mogą w te dni wykonywać pracy.

Serwis www.kalendarzswiat.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w zamieszczonych informacjach. Opracowano na podstawie Kodeksu pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z dnia 26 czerwca 1974 r. z późniejszymi zmianami) oraz Ustawy o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).

Dziś jest czwartek
7
listopada 2024 r.
  • Imieniny: Antoniego, Ernesta
  • Wschód słońca: 6:43
  • Zachód słońca: 15:56
  • Dzień trwa: 9 h 13 min
  • Do końca roku pozostało 54 dni