Witaj na stronie z kalendarzem świąt!

Święto, to okres szczególny, najczęściej kojarzący się z odpoczynkiem, czasem wolnym od pracy, spotkaniami rodzinnymi. Święta posiadają różną genezę oraz różny zasięg. Duża część świąt w Polsce ma charakter religijny, ale święto może również upamiętniać ważne wydarzenie (np. bitwę), skupiać uwagę na istotnych problemach (np. Sprzątanie świata), czy też być okazją do uczczenia osoby (np. Jana Pawła II) albo grupy społecznej (np. pracowników) lub zawodowej (np. górników).

Oczywiście, różne święta mają różną wagę zarówno w społecznej świadomości, jak i na płaszczyźnie formalnej, określonej prawem. Nie jest zaskoczeniem, że największą popularnością cieszą się święta ustawowo wolne od pracy - obecnie w Polsce jest to 12 dni. Stanowią one okazję do ogólnie pojętego wypoczynku, wycieczek, podróży, spotkań rodzinnych.

Znacząca większość świąt posiada stałą datę, są jednak święta, których data obchodzenia uzależniona jest od roku - są to tzw. święta ruchome. Na naszej stronie możesz sprawdzić kalendarz świąt ruchomych aż do 2100 roku.

Każdy z nas posiada również indywidualne święta. Najważniejsze z nich to oczywiście urodziny oraz imieniny. Na naszej stronie możesz sprawdzić ile czasu pozostało do kolejnych urodzin zarówno twoich, jak i kogoś bliskiego.

Dziś jest czwartek
4
czerwca 2020 r.
  • Imieniny: Karola, Franciszka
  • Wschód słońca: 4:18
  • Zachód słońca: 20:50
  • Dzień trwa: 16 h 32 min
  • Do końca roku pozostało 210 dni