Wiek emerytalny

Wiek emerytalny

1 czerwca 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę emerytalną, która skutkuje zrównaniem oraz wydłużeniem do 67 lat wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat. Wydłużanie wieku emerytalnego będzie postępować sukcesywnie począwszy od 1 stycznia 2013 roku i w przypadku mężczyzn zakończy się w 2020 roku, natomiast w przypadku kobiet w 2040 roku. Wiek emerytalny będzie wydłużany o jeden miesiąc co kwartał.

Politycy zdecydowali również, że pracownicy będą mogli pobierać emeryturę częściową. Takie świadczenie kobiety będą mogły pobierać kobiety, które ukończyły 62 lata i mają 35 lat stażu oraz 65-letni mężczyźni z 40 lat stażem pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Kalkulator wieku emerytalnego

Wprowadź poniżej datę urodzenia, by zobaczyć ile wynosi odpowiadający wiek emerytalny.

Format DD.MM.RRRR

Wiek emerytalny dla kobiet

Wiek emerytalny dla kobiet rośnie (od 60 do 67 lat) o 1 miesiąc wraz z każdym kwartałem w okresie od 1 stycznia 1953 r. do 30 września 1973 r. Przesuń poniższy suwak aby zobaczyć ile dokładnie wynosi wiek emerytalny w zależności od daty urodzenia. Proszę pamiętać, że wyróżnione grupy zawodów, takie jak górnicy, służby mundurowe, etc. mają odrębne kryteria dotyczące wieku emerytalnego. Po szczegóły należy odwołać się do Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Kiedy urodzona:
Wiek emerytalny wynosi co najmniej

Wiek emerytalny dla mężczyzn

Wiek emerytalny dla mężczyzn rośnie (od 65 do 67 lat) o 1 miesiąc wraz z każdym kwartałem w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 30 września 1953 r. Przesuń poniższy suwak aby zobaczyć ile dokładnie wynosi wiek emerytalny w zależności od daty urodzenia. Proszę pamiętać, że wyróżnione grupy zawodów, takie jak górnicy, służby mundurowe, etc. mają odrębne kryteria dotyczące wieku emerytalnego. Po szczegóły należy odwołać się do Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Kiedy urodzony:
Wiek emerytalny wynosi co najmniej

Opracowano na podstawie „Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw” ( projekt z 10 kwietnia 2012 r.)

Dziś jest wtorek
25
października 2016 r.
  • Imieniny: Kryspina, Ingi
  • Wschód słońca: 7:18
  • Zachód słońca: 17:21
  • Dzień trwa: 10 h 3 min
  • Do końca roku pozostało 67 dni