Tydzień

Podstawowe informacje o tygodniu

Tydzień to okres czasu obejmujący 7 dni. Dni tygodnia to kolejno: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela.

Niedziela to pierwszy, czy ostatni dzień tygodnia?

W tradycji chrześcijańskiej za pierwszy dzień tygodnia uważana jest niedziela, czyli Dzień Pański, nazwany tak na pamiątkę Niedzieli Wielkanocnej. Współcześnie jednak za pierwszy dzień tygodnia przyjmuje się poniedziałek, co jest wygodne ze względu na rozpoczynanie nowego tygodnia pracy właśnie od poniedziałku [2]. Niedziela jest zatem ostatnim, siódmym, dniem tygodnia, a zarazem końcem weekendu.

Numeracja tygodni w roku

Według europejskiej normy ISO 8601 tygodniom roku przyporządkowuje się kolejno numery od 1 do 53 [1]. Pierwszym tygodniem roku kalendarzowego jest tydzień zawierający przynajmniej pierwsze 4 dni tego roku, czyli pierwszy stycznia może wypaść nie później niż w czwartek. Przykładowo 1. stycznia 2010 r. wypadł w sobotę, tak więc należy on wraz z 2. stycznia jeszcze do 53. tygodnia roku poprzedniego (2009), natomiast 1. stycznia 2015 r. wypada w czwartek, dlatego należy on już do 1. tygodnia roku. Podobnie ostatnim tygodniem roku jest tydzień zawierający ostatni czwartek roku.

Przedstawiona numeracja tygodni stosowana jest głównie w Europie. W USA oraz Kanadzie pierwszym tygodniem roku jest tydzień zawierający 1 stycznia, nawet jeżeli wypada on w niedzielę. Różnice dotyczą również pierwszego dnia tygodnia. W Polsce i krajach europejskich za pierwszy dzień tygodnia przyjmuje się poniedziałek ze względu na łatwiejsze rozliczenia finansowe i handlowe, ale np. na Bliskim Wschodzie za pierwszy dzień tygodnia uznaje się sobotę.

  • [1] Rozdział normy ISO 8601:2004 poświęcony reprezentacji dat i czasu, http://www.iso.org/iso/catalogue_detail?csnumber=40874.
  • [2] Główny Urząd Miar, http://www.gum.gov.pl/pl

Serwis www.kalendarzswiat.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w zamieszczonych informacjach.

Dziś jest niedziela
27
maja 2018 r.
  • Imieniny: Jana, Juliusza
  • Wschód słońca: 4:25
  • Zachód słońca: 20:40
  • Dzień trwa: 16 h 15 min
  • Do końca roku pozostało 218 dni